Kõik teavad – hambaid tuleb pesta. Lihtne, eks? Aga siis tulevad uued tehnoloogiad ja väidavad, et hambapasta polegi vajalik. Kas tõesti?
ION-Sei. Saksa insenerid ja Jaapani nanotehnoloogia. Peene joone peal teaduse ja ulme vahel. Lubab, et tavaline hambahari eemaldab kattu mehaaniliselt, aga see – elektrokeemiliselt.
Laengud! Positiivsed ja negatiivsed ioonid. Teadusklassika. Süljes on bakterid. Need klammerduvad hammaste külge nagu staatiline elekter juustesse talvel. Ioniseeriv hari muudab laengut. Bakteritel pole enam haardumist. Nad lihtsalt… kaovad?
Vähem hambakattu?
Tootjad ütlevad: jah!
Uuringud? Mõned kinnitavad, mõned kehitatavad õlgu. Effekt on, aga kas piisav?
Kas see töötab ilma pastata?
Jah. Aga kas tahad? Paljud kasutajad ütlevad, et tunne on harjumatu. Hambapasta ei puhasta ainult – see annab ka värskustunde.
Konkurendid?
ION-Sei pole ainus. On ka Soladey, Kiss You ja teised. Põhimõte sama – elektrilised laengud, bakterid paanikas põgenemas.
Plussid.
✔ Õrn tundlikele hammastele.
✔ Vähem vajadust hambapasta järele.
✔ Väidetavalt vähem hambakattu.
Miinused?
✘ Kallis.
✘ Mitte kõik ei usu, et see töötab paremini kui tavaline hambahari.
✘ Värskustunne võib puududa.
Kas see on turundustrikk?
Osaliselt. Uuringud näitavad mõningast kasu. Aga kas see on revolutsioon? Võib-olla mitte.
Kas tasub proovida?
Kui tahad midagi uut ja oled tehnoloogiahull – jah. Kui armastad klassikat – võib-olla mitte. Lõpuks, mitte ükski hari ei tee kogu tööd sinu eest. Tähtis pole tehnoloogia, vaid see, kuidas sa oma hambaid pesed.